Търсене
Close this search box.
Търсене
Close this search box.

Университетска акушеро-гинекологична болница
„Майчин дом“

Университетска акушеро-гинекологична болница
„Майчин дом“

МЕНЮ

д-р Александър Доганов

Презервативът не спира гениталния херпес

Полово предаваните болести не са безобидни. Това обобщение е на д-р Александър Доганов, направено пред сайта clinica.bg

Полово предаваните болести не са безобидни. Много от тях могат да се излекуват напълно, но когато се превърнат в хронични може да се получат трайни увреждания на възпроизводителната способност на жената, което води до безплодие. За повече подробности за инфекциите на половата система сред жените потърсихме мнението на гинеколога д-р Александър Доганов от „Майчин дом“ – София.

Полово предаваните болести могат да се дължат на бактерии, каквито са причинителите на гонорея, хламидия и сифилис. Често срещаната инфекция трихомониаза се причинява от паразит. Всички те могат да се излекуват напълно чрез подходящо антибиотично лечение. Разбира се, това трябва да се извърши своевременно, тъй като хламидиалната инфекция и гонореята (трипер), ако не се лекуват или се провежда неподходящо лечение могат да причинят тазови сраствания и увреждане на маточните тръби.

Тези усложнения довеждат до стерилитет или до твърде опасната извънматочна бременност.

„Има и вирусни инфекции, предавани при полов контакт като СПИН, хепатит В и тези, причинени от човешкия папиломен вирус (HPV), а също и гениталният херпес, за които има само симптоматично лечение. Някои типове HPV водят до силно повишен риск от развитие на предракови и ракови изменения на маточната шийка. Други – до развитие на болезнени генитални брадавици (кондиломи). Някои полово преносими заболявания като гениталният херпес, вирусни кондиломи и вирусни молуски могат да се разпространяват и по контактно-битов път. Съществуват условно патогенни микроорганизми, например, част от гъбичките. Те причиняват инфекции без задължително да са прадавани при полов контакт. Това може да се случи при нарушаване на нормалната влагалищна флора в следствие на употребата на антибиотици, чести влагалищни промивки и намален имунитет.“, обръща внимание д-р Доганов.

Рискът от полово преносима инфекция
Венерическите болести са опасни за бъдещия живот на жената поради болезнени усложнения или безплодие. „При бременни жени със сифилис има силно повишен риск от преждевременно раждане. Между 40% и 70% от жените с активен сифилис раждат деца с вродена сифилисна инфекция. Ако инфекцията със сифилис не бъде лекувана, могат да настъпят редица сериозни усложнения (кардиологични, неврологични, кожни). Тъй като в 70 % от случаите хламидиалната инфекция може да протече безсимптомно, се препоръчва всички полово активни жени до 25 годишна възраст да се изследват веднъж годишно. Изследване за хламидии се препоръчва и на жените на по-възрастните жени при появата на нов партньор или при честа смяна на партньорите“, обяснява д-р Доганов.


Как да се предпазим от полово предавани инфекции

Най-сигурният начин за предпазване от полово преносими заболявания е избягването на безразборните сексуални връзки като се поддържа сексуален контакт само с един партньор, който заслужава доверие.

„Най-доброто предпазно средство е презервативът, който предпазва както от забременяване, така и от половопреносими заболявания. Трябва да се има предвид, че оралният секс също носи риск от заразяване с гонорея, сифилис, хламидийна инфекция, херпес и т.н. За вирусите, които се предават чрез директен контакт с кожата (гениталния херпес и HPV), защитата с презерватив не е достатъчна, ако огнището на инфекцията не е покрито. Съшествуват ваксини, които предпазват от някои от най-канцерогенните типове човешки папилома вирус HPV. Трябва да се знае, че е добре ваксинирането на момичетата да се извършва преди започването на полов живот“, съветва акушер-гинекологът д-р Доганов.

Лечението се провежда и при двамата партньори

Когато дадена полово предавана инфекция се потвърди, е необходимо да се проведе терапия едновременно при двамата партньори до пълно излекуване. Така се предотвратява по-нататъшно разпространение на инфекцията, както и т.нар. ефект на „пинг-понг“, при който партньорите се заразяват последователно един друг. Едва ли някой би искал вместо удоволствие от интимното общуване и сдобиване с мечтана рожба, да си създаде от безразсъдност риск за здравето и да се лиши от бъдеще като родител.

Статистика
Според Световната Здравна Организация над 1 милион са хората, които се заразяват ежедневно с полово преносими заболявания в цял свят. Основните рискови фактори са безразборните сексуални контакти и сексуалните контакти без използване на предпазни средства. За да се намали тази честота на заболеваемост, у нас също се провеждат скринингови програми за по-ранно диагностициране, а също и програми за информираност относно средствата и начините за предпазване от полово предаваните инфекции.

материалът е публикуван в clinica.bg