Търсене

Университетска акушеро-гинекологична болница
„Майчин дом“

Университетска акушеро-гинекологична болница
„Майчин дом“

МЕНЮ

Почина проф. д-р Ангел Димитров, д.м.н – водеща фигура в българското акушерство и гинекология

С дълбока тъга съобщаваме, че на 21 декември 2025 г. ни напусна
проф. д-р Ангел Димитров, д.м.н. – дългогодишен началник на Родилна клиника в СБАЛАГ „Майчин дом“, национален консултант по акушерство и гинекология и ръководител на Катедра по акушерство и гинекология към Медицинския университет-София, два мандата зам.-председател на Научното дружество по акушерство и гинекология.

Проф. д-р Ангел Димитров беше една от водещите фигури в българската медицина – изключителен лекар, учен и преподавател, посветил целия си професионален път на грижата за майчиното и детското здраве, както и на обучението на няколко поколения български лекари.

Роден е на 20 март 1944 г. в семейство на лекари. Завършва медицина във ВМИ – София през 1968 г., а професионалната и академичната му кариера преминава през всички нива – от ординатор и асистент до професор, ръководител на катедра и дългогодишен началник на Родилна клиника в „Майчин дом“ (от 1991 г.). От 2000 г. е ръководител на Катедра по акушерство и гинекология  към МУ-София, през 1991 г. е назначен за доцент, а от 2005 г. е професор. Специализирал е в Канада и Франция.

Проф. Ангел Димитров има две специалности – по акушерство и гинекология и по анестезиология и реанимация, защитава две дисертации и е автор на над 180 научни публикации у нас и в чужбина Участва като съавтор на 5 учебника и 4 монографии. Ативен участник в национални и международни професионални и научни организации, с богата научно-организационна и обществена дейност.

В последните години той беше консултант на Клиниката по акушерство и гинекология към УМБАЛ „Св. Анна“-София АД.

С кончината му българската медицина губи всеотдаен лекар, учен и учител, а обществото – изключителна личност с високи морални и професионални качества.

Ръководството на СБАЛАГ „Майчин дом“ изказва най-искрени съболезнования и съпричастност към семейството, близките и колегите му.

Поклонението ще се състои на 23 декември от 11:00 часа в базиликата „Света София“.

Лекари от МБАЛ НКБ и СБАЛАГ “Майчин дом“ и спасиха 29-годишна бременна жена с аортна дисекация

Прочети повече

37 години в грижа за най-малките: Историята на старша акушерка Цветанка Александрова

Прочети повече

„Майчин дом“ представи България на конгресa на Европейските неонатални и перинатални дружества

Прочети повече