Д-р Мила Киркова се дипломира като магистър-лекар по медицина в Медицински факултет на Медицински университет-София през 2021 г. През периода на своето професионално обучение преминава специализиран квалификационен курс в Първи държавен московски медицински университет „И. М. Сеченов“ в Москва, Русия. Участва в множество международни форуми (Испания, Португалия, Гърция) и в редица форуми на Българското дружество по акушерство и гинекология. От 2023 г. e докторант по акушерство и гинекология.
Д-р Киркова завършва основното си образование в столичния Национален учебен комплекс по култура с лицей за изучаване на италиански език в София, а средното си образование в столичното 133 СОУ „Ал. С. Пушкин“.
Интересът ѝ към специалността акушерство и гинекология се поражда преди да завърши медицина, когато постъпва на работа като лекарски асистент в COVID-19 отделение на СБАЛАГ „Майчин дом“. Там в условията на извънредна епидемична обстановка полага грижи за пациентки от цялата страна, а също и за свои колеги, заразени с вируса. Натрупва незаменим професионален опит в условията на спешност и разбира, че това е нейната специалност и че това е болницата, в която иска да работи и специализира. Мястото, където иска да се изгражда като специалист акушер-гинеколог и да се учи от най-добрите, каквито са по нейните думи лекарите, работещи в „Майчин дом“.
Кои са най-големите Ви мотиватори в професията?
Мотивационните фактори при избора на лекарската професия са непосредствено свързани с професионална удовлетвореност – интересна работа, уважение и признание за добре свършена работа, активна лекарска практика и не на последно място очакването на добър житейски статус след придобиване на специалност.
Кой е най-запомнящият се момент от Вашата специализация досега?
Първото раждане с Цезарово сечение (секцио), което извърших. Беше около 11 месеца след като започнах да специализирам в „Майчин дом“, тогава бях част от Клиниката по патология на бременността.
С кои предизвикателства се сблъсквате най-често по време на обучението си/практиката?
Това е най- трудната, но и най- щастливата област от медицината, тъй като отговаряме за повече от един човешки живот. Стресът на дневни и нощни дежурства понякога е в повече.
Какви умения успяхте да развиете и усъвършенствате по време на специализацията си в „Майчин дом“?
Усъвършенствах познанията си, свързани с всички физиологични процеси като оплождане, бременност, раждане, следродов период, както и съзряване, циклична функция и стареене на женската репродуктивна система, патологичните отклонения в тези процеси и други заболявания, които засягат женската репродуктивна система. Мисля че вече с много по-голяма лекота осъществявам и комуникацията с пациентките, което е много важно за сваляне на анамнеза и за тяхното предразполагане. Чувствам, че ми се доверяват и вярват в мен, което ме радва.
Как оценявате нивото на обучение, което получавате по време на специализацията си?
Изключително високо и съм благодарна за това, че мога да се уча от водещите специалисти по акушерство и гинекология в страната.
Има ли конкретна област от акушерството и гинекологията, в която бихте искали да специализирате допълнително?
Добрият специалист учи цял живот. Науката не е константа, тя непрекъснато се развива и ние също трябва да бъдем адекватни в познанията си. Имам интереси в областта на оперативната гинекология, онкогинекологията и урогинекологията. Обект на интерес за мен е комплексното лечение на всички спешни състояния в гинекологията, оперативно конвенционално и лапароскопско лечение на злокачествените заболявания, като на рак на маточната шийка, маточното тяло, маточните тръби и яйчника.
Каква е ролята на менторите и преподавателите в професионалното Ви развитие?
Огромна. Те са лицата, които ни изграждат като специалисти, в т.ч. е важна и ролята на ръководителя на специализанта, с който изработваме индивидуален учебен план, включващ цели на обучението за специалност и списък със задължителните умения и компетентности, които следва да придобия по време на обучението си. Обучаващите ме за специалност участват в провеждането на колоквиумите, на които периодично се явявам и по този начин се отчита реално целите на обучението постигнати ли са. Освен че това е вид контрол на изпълнението на изискваните по учебната програма и усвоените практически дейности (изследвания, операции, манипулации и други), се отчита и напредъкът ми като специализант, което е вид атестат за мен. Радвам се, че специализирам в СБАЛАГ „Майчин дом“, тъй като е водещо лечебно заведение и база за обучение на студентите и специализанти по акушерство и гинекология и в тази връзка в лечебното заведение е осигурено всичко необходимо, от водещи медицински специалисти до апаратура за диагностиката и лечение, съизмерими с тези в развитите европейски държави.