В поредицата, в която ви представяме млади лекари и специализанти от САБАЛАГ „Майчин дом“, гостува д-р Ралица Лечова-Димитрова, специализант в Родилна зала.
Д-р Лечова-Димитрова е родена в Банско, възпитаник е на 73 СОУ „Владислав Граматик, гр. София и владее английски, немски и руски език.
Завършва медицина в Медицински университет-София през 2019 г. През 2024 г. завършва магистър по специалност „Обществено здраве и здравен мениджмънт“ във Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров“ на Медицински университет-София.
От 2022 г. е докторант към катедрата по Акушерство и гинекология, член е Българското дружество по акушерство и гинекология (БДАГ), Българското дружество по ултразвук в акушерството и гинекологията (БАУАГ), International Society of Ultrasound in Obstetrics & Gynecology (ISUOG) и редовно участва в български и международни конгреси. Завършила е курсове по програмата GESEA на European Society for Gynaecological Endoscopy (ESGE) по хистеро- и лапароскопия, както и курсове по колпоскопия. През 2024 г. участва в петия VISUS курс в България.
В своето професионална развитие д-р Лечова има интереси в както в областта на гинекологичната патология и оперативната гинекология, така и в проследяването на бременни.
Още като студентка д-р Лечова започва като доброволец към Втора гинекологична клиника на СБАЛАГ „Майчин дом“, където се запалва и нейният интерес към специалността и решава, че точно „Майчин дом“ е мястото, където иска да се развива професионално.
Кои са най-големите Ви мотиватори в професията?
Аз съм първият лекар в семейството ми и изборът да стана лекар беше изцяло мое решение. Причината да избера точно специалността Акушерство и гинекология е, че щастието да видиш как се ражда нов живот не се среща в никоя друга специалност. Когато бях доброволец вече бях сигурна, че Майчин дом е моето място, че няма друга болница, където един млад лекар да може да придобие толкова опит. За мен специалността Акушерство и гинекология е не просто работа, а призвание.
Кой е най-запомнящият се момент от Вашата специализация досега?
Вероятно беше един случай, когато на дежурство пристигна бременна пациентка, която имаше отлепване на плацентата и извадихме бебето за по-малко от 7 минути живо. Целият екип тогава реагирахме много бързо и усилията ни бяха възнаградени.
С кои предизвикателства се сблъсквате най-често по време на обучението си/практиката?
В нашето ежедневие се сблъскваме всеки ден с различни предизвикателства, в повечето ситуации се налага бързо да се вземе решение, което създава голям стрес, но по този начин придобиваме опит. В такива ситуации огромна роля изиграва и подкрепата на нашите ментори, които никога не са ни отказвали съдействие.
Какви умения успяхте да развиете и усъвършенствате по време на специализацията си в „Майчин дом“?
В „Майчин дом“ човек може да научи много, защото има много разнообразна патология. Вече съм в края на специализацията си и мога да кажа, че по време на обучението си добих много практически умения и знания, научих се на правилен подход при общуването с пациентите, което е много важно, и всичко това благодарение на моите ментори и преподаватели.
Как оценявате нивото на обучение, което получавате по време на специализацията си?
Много съм доволна от начина, по който ни обучават в „Майчин дом“. Мисля, че няма по-подходящо място за специализация в нашата област. В нашата болница има доста опитни хора, които са се доказали като специалисти и не веднъж са спасявали животи. Да се учиш от такива хора е истинско богатство.
Има ли конкретна област от акушерството и гинекологията, в която бихте искали да специализирате допълнително?
Имам интереси в областта на оперативната гинекология , но също така и към проследяването на бременни и тяхната патология. Понякога се срещаме с бременни пациентки със злокачествени гинекологични заболявания, което налага комплексен подход.
Каква е ролята на менторите и преподавателите в професионалното Ви развитие?
Нашите преподаватели играят ключова роля в обучението ни. Това, че повечето ни колеги са и преподаватели в Медицински университет-София е от решаващо значение, защото те имат точен подход, чрез който да ни предадат знанията и уменията си. Ако специализантите нямаме кой да ни ръководи, специализацията се превръща в един процес на самообучение, което е напълно погрешно, за съжаление се случва в много други болници. В Майчин дом имаме щастието да работим с най-добрите специалисти в България и да получим обучение на най-високо ниво.