Повече от 20 години от 1 до 7 август традиционно отбелязваме Световната седмица на кърменето с цел да бъдат популяризирани огромните ползи, които кърменето може да донесе за здравето и за благосъстоянието на бебетата. Едновременно и да се повиши информираността за значението на подкрепата на майките да кърмят.
В дигиталнта ера, в която живеем, много и различни са изискванията към заетите майки, което означава, че жените, които може да искат да кърмят бебетата си, не винаги получават подкрепата да продължат. Натоварените работни графици, наред с многото други предизвикателства, пред които са изправени съвременните жени, може да означава също, че жените не винаги са убедени, че кърменето на детето им е нещо, което е достъпна опция за тях.
Кърмата е първата и най-оптимална храна за всяко новородено. Майчиното мляко осигурява всичко необходимо в критичните първи дни и месеци, първата имунизация и най-естествения начин за свързване с майката, за ранна стимулация и здравословно развитие на мозъка.
Кърменето трябва да започне веднага след раждането, да бъде изключително до шестия месец, да продължи и след захранването му с немлечни храни и след края на първата година.
Всяка майка и бебе преминават през този период по различен начин и с различни предизвикателства. За да започне кърменето и продължи по най-добрия начин, майките имат нужда от помощ и подкрепа.
В Медицински център ,,Майчин дом” се провеждат консултации по кърмене в
кабинет № 177 всеки понеделник и петък от 13:30 до 16.00 ч.
ПОЛЗИ ОТ КЪРМЕНЕТО
СЗО и УНИЦЕФ препоръчват ранно започване на кърмене – до 1 час след раждането; изключително кърмене през първите 6 месеца от живота; и въвеждане на адекватни в хранително отношение и безопасни допълващи (твърди) храни на 6 месеца заедно с продължаване на кърменето до 2-годишна възраст или след това.
Изключителното кърмене в продължение на 6 месеца има много ползи за бебето и майката. Основната сред тях е защитата срещу стомашно-чревни инфекции, която се наблюдава не само в развиващите се, но и в индустриализираните страни. Ранното започване на кърмене, в рамките на 1 час след раждането, предпазва новороденото от инфекции и намалява новородената смъртност. Рискът от смъртност поради диария и други инфекции може да се увеличи при кърмачета, които са или частично кърмени, или изобщо не са кърмени.
Кърмата също е важен източник на енергия и хранителни вещества при деца на възраст
6–23 месеца. Може да осигури половината или повече от енергийните нужди на детето на възраст между 6 и 12 месеца и една трета от енергийните нужди между 12 и 24 месеца.
Децата и юношите, които са били кърмени като бебета, са по-малко склонни да бъдат с наднормено тегло или затлъстяване. Освен това те се представят по-добре на тестове за интелигентност и посещават по-високо ниво на училище. Кърменето е свързано с по-високи доходи в зряла възраст.
По-дългата продължителност на кърменето също допринася за здравето и благополучието на майките: намалява риска от рак на яйчниците и гърдата.
В четвъртък, 1 август 2024, от 14:00 ч. екипът на СБАЛАГ „Майчин дом” кани всички бъдещи и настоящи майки на безплатна среща-разговор с лекари от Клиниката по неонатология. Събитието ще се състои в Аула „Майчин дом“, етаж 2.
Програма
14:00-14:30 ч. Презентация на тема ,,Кърменето – въпроси и отговори”. Лектор: д-р Анета Попиванова, IBCLC (сертифициран международен консултант по кърмене) и неонатолог от Клиника от Неонатология.
14:30-15.00 ч. – презентация на тема ,,Хранене на недоносени с кърма в болнични условия и у дома“ Лектор: д-р Станислава Хитрова-Николова, дм – неонатолог от Клиника по Неонатология
15:00 ч. – дискусия и практически съвети
За нас е изключително ценно да насърчим майките да хранят своите бебета с кърма.