Интервю на д-р Георгиев за Superdoc.bg
Нашите клиенти най-често ни питат:
- Работи ли нормално здравното заведение в момента?
Медицински Център „Майчин дом“ работи с нормално работно време, но с намален състав на персонала.
- Мога ли да си направя профилактичен преглед сега или са забранени?
Спрени са всички прегледи по майчино и детско здравеопазване със заповед на министъра на Здравеопазването, можете да проведете преглед с талон за преглед от ОПЛ или платен такъв.
- Как се влиза в болницата, да си нося ли всички необходими предпазни средства или ще получа на входа?
Пациентът трябва да носи собствена маска. В МЦ се влиза през отделен вход, който е входа за ниското тяло и е общ с този за поликлиниката. В болница „Майчин дом“ се влиза през входа на спешното отделение. Придружители не се допускат!
- Мога ли да извикам специалист или лаборант на адрес?
Не предлагаме тази услуга. По лична уговорка с лекаря може да се осъществи домашно посещение.
Към момента информацията, която излиза по медиите, е насочена предимно към статистиката от разпространението на вируса и предпазните мерки, но не влиза в конкретика за здравните заведения и лаборатории. Точно от тази информация има нужда сега.
- Какви мерки въвеждате във вашето здравно заведение?
Мерките са за трикратна дезинфекция на работните помещения, работа с предпазни маски, редовно проветряване на помещенията, не позволяване струпване на хора, спазване на дистанция между пациентите, недопускане на придружители в салона за чакащи.
- Забранени ли са профилактичните прегледи сега?
Забранени са само тези по програма Майчино и детско здравеопазване.
- Допускат ли се пациенти с грипоподобни симптоми?
Не, те трябва да се обърнат към Общопрактикуващите лекари.
- Какво трябва да знае един пациент преди да тръгне към болницата?
Че болницата приема само спешни случаи, всички планови процедури, манипулации и операции са спрени.
- Какво бихте посъветвали по-възрастните пациенти, които имат нужда от преглед в момента?
Ако могат да се свържат по телефона и ако прегледа не е спешен, да изчакат. Ако трябва да се проведе прегледа, трябва да вземат всички необходими предпазни и хигиенни мерки.
- Какви препоръки за предпазване от вируса ще дадете на хората с хронични и кардиологични заболявания, независимо от възрастта им?
Изолация в домашна обстановка.
- Очаквате ли да има промени в приема и лечението на пациенти, които не са заразени с корона вирус във Вашето болнично заведение?
Болницата е изготвила специален протокол за действие в такава ситуация.
- Какво трябва да знае един пациент преди да тръгне към болницата?
Да вземе само необходимите за болничния му престой неща и да отиде в спешния кабинет за преглед и приемане.
- Какви са най-големите Ви опасения относно създалата се ситуация с COVID – 19?
От това да не се вземат достатъчно сериозни мерки за забавяне хода на разпространението му. Към момента щаба и правителството правят всичко необходимо за ограничаването на инфекцията.
- Какви са най-големите предизвикателства пред болницата в тази ситуация?
Да не допусне вътреболнична инфекция с корона вирус и заразяване на персонала. За това се взимат всички необходими мерки.
- Защо според Вас този вирус предизвиква такава общодържавна паника, предвид че месец по-рано имаше грипна епидемия, но хората и медиците я приеха като нещо нормално и сезонно? Имате ли статистика за смъртните случаи при предходните грипни епидемии?
Заради високата контагиозност на вируса, т.е. лесното му предаване от един човек на друг, и дългия латентен период, в който носителя няма симптоми, което дава възможност да го предаде на голям брой хора, без да знае че е заразен.
- За какво бихте искали да имате повече време, точно сега?
За всички онези обикновени неща от ежедневието, които все повече започват да ни липсват.
- Какви технологични решения бихте въвели, ако имахте неограничен ресурс в момента?
Бързо внедряване на експериментална ваксина, със съкратен период на тестването и с цел намаляване на броя на загубени човешки животи.